Plemenný standard kokršpaněla

Všeobecný vzhled: Veselý, robustní, dobře vyvážený, odvážný, kompaktní; výška v kohoutku by měla přibližně odpovídat délce od kohoutku k ocasu.

Charakteristika (chování, temperament): Veselé povahy, se stále se pohybujícím ocasem, zvláště při sledování pachové stopy, nebojácný v hustém porostu. Přítulný pes, avšak plný života a energie.

Hlava a lebka: Čtvercová morda s výrazným stopem uprostřed vzdálenosti mezi špičkou nosu a týlním hrbolem. Dobře vyvinutá lebka, jasně tvarovaná, ani příliš jemná ani příliš hrubá. Lícní kosti nevystupují. Čenich je přiměřeně široký pro stopování.

Oči: Vyplněné, ale nevystouplé.Tmavě hnědé nebo hnědé, nikdy světlé, ale u játrově hnědých a játrově hnědě grošovaných a játrově skvrnitých tmavě oříškově hnědé, odpovídající zbarvení srsti; s inteligentním, měkkým výrazem, a mírným, avšak bdělým, zářivým a veselým pohledem; okraje očních víček těsně přiléhají.

Uši: Zavěšené, nasazené nízko na úrovni očí. Uši jsou jemné, dosahují až ke špičce nosu. Jsou dobře pokryté dlouhou, hladkou, hedvábnou srstí.

Tlama: Silné čelisti s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tzn. zuby horní čelisti lehce přesahují přes zuby dolní čelisti a sedí kolmo v čelistech.

Krk: Úměrně dlouhý, svalnatý. Elegantně osazený do ramen. Suchý.

Hrudní končetiny: Šikmé, suše osvalené lopatky. Nohy s pevnými kostmi, rovné, přiměřeně dlouhé pro dokonalý pohyb. Ne příliš krátké, aby to vadilo vysokým požadavkům kladeným na tohoto loveckého psa.

Trup: Silný, kompaktní. Hrudník dobře vyvinutý, hluboký. Předhrudí dobře vyvinuté. Žebra dostatečně klenutá. Bedra krátká, široká a pevná, k nasazení ocasu jemně se svažující.

Pánevní končetiny: Široké, pěkně zaoblené, silně osvalené, s pevnými kostmi, správně zaúhlené v kolenou, krátké pod hleznem, což dovoluje spoustu pohybu.

Tlapky: Pevné se silnými polštářky, tzv. kočičí.

Ocas: Nasazený poněkud nížem pod linií hřbetu. Při pohybu se musí vesele pohybovat a být nesen rovně; nikdy nesmí být nesen nahoru.

Chody / Pohyb: Bezvadná akce končetin se silným impulsem zezadu, prostorný.

Osrstění: Hladká, hedvábná, nikdy drátovitá ani vlnitá, ne příliš hustá, nikdy kudrnatá. Dobře osrstěné hrudní končetiny, trup a pánevní končetiny až po patní kloub. Různé barvy. U jednobarevných jedinců není povolena bílá s výjimkou znaku na hrudi.

Velikost: Výška psa přibližně 39 až 41 cm, feny 38 až 39 cm. Hmotnost přibližně 12,5 - 14,5 kg.

Vady: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode